co to jest trychologia?

Trychologia - pomagamy włosom!

Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki

środa, 30 listopada 2011

Łysienie plackowate

Łysienie przypisywane jest zwykle mężczyznom, na głowie których z wiekiem pojawiają się w charakterystycznych miejscach tak zwane „prześwity”.
przykład łysienia plackowatego

Mimo, iż faktycznie łysienie związane jest bardzo często z naturalnymi procesami, jakie z czasem występują w męskim organizmie, nie zawsze można lekceważyć jego oznak. Wielokrotnie mogą to być przejawy takiej jednostki chorobowej jak łysienie plackowate. Choroba ta dotyka znacznie częściej mężczyzn, jednak jest także wiele przypadków cierpiących na nią kobiet. Łysienie plackowate zaliczane jest do chorób skórnych, której etiopatogeneza nie jest dotąd dokładnie ustalona (prawdopodobnie choroba jest związana z podłożem genetycznym). Choroba przejawia się przejściowymi bądź też trwałymi miejscami wyłysienia, które w wielu przypadkach są na tyle dużym problemem natury estetycznej, że u chorego występuje brak akceptacji własnej osoby, który sprzyja niekorzystnym zmianom na tle psychologicznym. W skrajnych przypadkach tego schorzenia, chory może utracić całkowicie owłosienia.

piątek, 25 listopada 2011

Wypadanie włosów po porodzie

Dolegliwość nadmiernego wypadania włosów, powodująca w wielu przypadkach stopniowe łysienie, przypisywana jest raczej mężczyznom. Nie można jednak wykluczyć tego problemu także u kobiet, które są także na niego narażone.  
Wypadanie włosów po porodzie

Wypadanie włosów pojawia się bardzo często u kobiet po porodzie. Jest to związane ze zmianami jakie zachodzą wówczas w ich układzie hormonalnym. Obniżony poziom estrogenu osłabia pracę mieszków włosowych, co skutkuje w rezultacie ich osłabieniem i wypadaniem. Znaczącą rolę dla tego problemu odgrywa także podwyższone stężenie prolaktyny podczas karmienia piersią, co także w dużym stopniu przyczyna się do osłabiania i wypadania włosów. Mimo, iż zjawisko wypadania włosów  po porodzie jest zupełnie normalne, młode mamy mogą zadbać o to, by problem ten był możliwie najmniej nasilony. W tym celu poleca się wprowadzenie do diety specjalnych jej suplementów- kompleksów mikro oraz makroelemetnów, które pozwolą na wzmocnienie struktury włosa.

wtorek, 22 listopada 2011

łupież

Łupież to nie tylko problem natury estetycznej. To także oznaka, często niestety niezwykle poważnych problemów, z którymi boryka się skóra naszej głowy. Zwalczanie łupieżu bardzo często okazuje się nieskuteczne, co związane jest ze złym, bądź też brakiem, rozpoznania jego przyczyny. Łupież bardzo często traktowany jest coś zupełnie normalnego i niegroźnego, czego powodem jest brak wiedzy dotyczącej powodów jego powstawania. Łupież w wielu przypadkach powinien być traktowany jako jednostka chorobowa, którą należy poddać odpowiedniemu leczeniu. Problem łupieżu może pojawić się u osób, u których wystąpiła choroba skóry. W takim przypadku pozbywanie się łupieżu za pomocą szamponów oraz innych kosmetyków dostępnych na sklepowych półkach, może być po prostu niewystarczające. Wielokrotnie niezbędna jest wizyta lekarska, podczas której specjalista zaproponuje metodę zwalczenia łupieżu. Nieleczony problem łupieżu może dalej prowadzić do wielu zmian- na przykład łojotokowego zapalenia skóry głowy, a w rezultacie w skrajnych przypadkach nawet do utraty włosów. Warto zatem nie ignorować pierwszych oznak pojawiającego się łupieżu i od razu podjąć odpowiednie działania w celu jego zwalczenia.

poniedziałek, 21 listopada 2011

higiena włosów

Skóra głowy oraz włosy powinna być obdarzona szczególną troską. Higiena włosów jest nieodłącznym elementem pielęgnacji, i każdy z nas powinien przyłożyć do niej dużą uwagę. Co codziennych zabiegów pielęgnacji skóry głowa oraz występujących na niej włosów należy z pewnością używanie szamponów. Kosmetyk ten powinien być dobrany indywidualnie do gatunków włosów, którymi różnimy się między sobą. Higiena włosów powinna opierać się również na stosowaniu odżywek, dzięki którym chronimy strukturę włosa przed szkodliwym działaniem takich czynników zewnętrznych jak na przykład słońce oraz promienie UV. Włosy bardzo często narażone są na nadmierne wypadanie, co stanowi poważny problem dla wielu mężczyzn oraz kobiet. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią dawkę wielu składników mineralnych i witamin, dzięki czemu możemy wzmocnić ich strukturę i zmniejszyć tym samym ich wypadanie. Kondycja naszych włosów zależy również od stosowanych zabiegów fryzjerskich, które bardzo często są dla nich sporym obciążeniem (na przykład farbowanie włosów).

sobota, 19 listopada 2011

Wypadanie włosów- przyczyny

Wypadanie włosów to dolegliwość z którą boryka się wielu ludzi. Najczęściej przyczyną tego problemu jest osłabiona struktura włosa, która może być wynikiem braku w organizmie pewnych składników. Niedobór witamin to jednak tylko jedna z przykładowych przyczyn, która powoduje wypadanie włosów. Bardzo często problem tkwi z gospodarce hormonalnej organizmu, której praca z różnych powodów jest nieprawidłowa.

Wypadanie włosów
Wypadanie włosów może być także bardzo często następstwem różnorodnych chorób skóry głowy- na przykład łuszczyca bądź grzybica, których wyeliminowanie i doprowadzenie tym samym skóry do stanu prawidłowego funkcjonowania, wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza. Zaburzenie pracy mieszków włosowych, a tym samym ich wypadanie, powodować mogą także różnorodne substancje zawarte w farmaceutykach, za pomocą których przeprowadzamy kuracje lecznicze. Mimo, iż wielu dotkniętych problemem nadmiernego wypadania włosów wiąże go z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, to jego przyczyną może być także zwykły stres, który tak często towarzyszy nam w codziennym życiu.

niedziela, 6 listopada 2011

Łysienie całkowite

Łysienie całkowite (łac. alopecia universalis) jest to nieujednolicona choroba związana z brakiem włosów lub ich przedwczesnym wypadaniem. Jest ona bardzo rzadka ale jak u prawie każdej choroby występuje jej kilka typów. Są to np wrodzony całkowity brak owłosienia czy dominujący brak owłosienia. Jest to dolegliwość rzadka ale ludzie którzy są przez nią dotknięci mają bardzo duży problem z ukryciem jej i jej leczeniem, ponieważ jej leczenie jest praktycznie niemożliwe. Wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, w tym na przykład łysienie plackowate które stanowi jest stanem choroby i dotyka około 90 % osób mających tę chorobę. Łysienie całkowite może także wystąpić po przebyciu jakiejś poważnej choroby lub może też być wywołane przez środki (leki itp) którymi nasz organizm nie umiał sobie poradzić. 5 % osób mających tę chorobę spotyka się z jeszcze innym problemem. Wpływ na łysienie mają wrodzone choroby skóry itp. Mogę je też wywołać zaburzenia hormonalne, różnego rodzaju alergie czy nawet stres. Leczenie zaczyna się od dokładnego przebadania pacjenta w celu poznania powodu łysienia. Bardzo uważnie bada się włosy i głowę. W razie znalezienia objawów choroby w mieszkach włosa, po prostu dostarcza się do niego białka i substancji dzięki którym mieszek staje się zdrowy i zdolny do ponownego wytwarzania włosów. Oprócz tego skóra głowy jest pobudzana wcieraniem w nią olejków oraz esencji naturalnych.

wtorek, 1 listopada 2011

łupież suchy

Łupież suchy :skóra jest zaczerwieniona, znajdują się na niej liczne grupy małych białych łusek. Łuski mogą tworzyć pokrywające się warstwy, które da się usunąć podczas mycia włosów.