co to jest trychologia?

Trychologia - pomagamy włosom!

Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki

piątek, 30 grudnia 2011

łuszczyca

Łuszczyca jest zaliczana do zapalnych chorób skóry. Schorzenie to związane jest z nadmierną produkcją naskórka. Zachorowanie na łuszczyce związane jest z podłożem genetycznym.
Przykład łuszczycy

Jest to choroba, która występuje w sposób przewlekły, a jej całkowite wyleczenie jest niestety niemożliwe. Z tego też względu łuszczyca bardzo często staje się dla wielu chorych ogromną uciążliwością, którą mimo wszystko powinni nauczyć się akceptować. W zależności od rodzaju łuszczycy, u chorego występują zróżnicowane objawy. Charakterystyczne zmiany łuszczycowe mogą występować sporadycznie, bądź też mogą zajmować znacznie bardziej rozległe obszary ciała. Wyróżnić można dwa podstawowe typy łuszczycy. Łuszczyca I typu, która jest chorobą pojawiającą się przed 40 rokiem życia, a także łuszczyca II typu, która dotyka chorych w starszym wieku (zwykle jest to około 60 rok życia). Szacuje się, że łuszczyca jest schorzeniem, który staje się uciążliwością dla około 2 % ludzi na całym świecie.

poniedziałek, 19 grudnia 2011

Testosteron- funkcje

Testosteron jest podstawowym hormonem płciowym, jaki znajduje się w organizmie mężczyzny. Znaczna część testosteronu- bo aż około 95 %, produkowany jest przez jądra. Synteza pozostałych 5 % ma miejsce w nadnerczach. Poziom testosteronu zmienia się wraz z wiekiem mężczyzny.

Jest on również zależny od takich czynników jak na przykład ogólny stan zdrowia, nastrój czy emocje. Hormon ten spełnia wiele istotnych funkcji, które zapewniają prawidłową pracę męskiego organizmu (kształtuje on między innymi sferę emocjonalną czy też podwyższa poziom cholesterolu we krwi, ma wpływ na włosy). Badania dowodzą, że mężczyźni, w których organizmie występuje wysoki poziom testosteronu, znacznie bardziej żądni są zarówno sukcesów zawodowych, nieco bardziej ekstremalnych wrażeń, jak i oczywiście kobiet. Szacuje się, że najwyższy poziom testosteronu w organizmie mężczyzny występuje pomiędzy 25 a 30 rokiem ich życia. Stopniowy spadek poziomu testosteronu uzależniony jest między innymi od prowadzonego trybu życia czy też prowadzonej diety.

czwartek, 15 grudnia 2011

paznokcie

Dłonie są wizytówką człowieka, dlatego też pielęgnacja i higiena paznokci powinna być również niezwykle istotne dla każdego z nas.
Higiena paznokci

Niestety paznokcie narażone są na wiele dolegliwości, które czynią się słabymi i łamliwymi. Jest wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest wzmocnienie płytki paznokcia. Pierwszym z nich jest odpowiednia suplementacji, która uzupełnia naszą w dietę z niezbędne składniki i witaminy. Pielęgnacja paznokci powinna opierać się także na pewnych systematycznych, podstawowych zabiegach- między innymi regularne smarowanie dłoni kremem do rąk. Wiele kobiet decyduje się dodatkowo na stosowanie odżywek ochronnych, dzięki którym zmniejszone jest szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, na które narażone są paznokcie. Stan paznokci jest również bardzo często pierwszą oznaką wielu znacznie poważniejszych schorzeń. Mogą być na nich widoczne objawy takich chorób jak na przykład: łuszczyca egzema, liszaj płaski, grzybica czy też drożdżyca.

piątek, 9 grudnia 2011

Łupież tłusty

Łupież powinien być traktowany przez nas jako jednostka chorobowa. Mimo, iż naturalnie jest on dużym problemem estetycznej, nie można zapominać o konsekwencjach zdrowotnych, które są związane z jego występowaniem.
łupież tłusty - przykład

łupież suchy - przykład
Rozróżnić można pewne formy łupieżu, a jedną z nich jest tak zwany łupież tłusty. Jest to znacznie bardziej uciążliwa postać łupieżu, i znacznie odbiega od tego, który bardzo często pojawia się u wielu z nas. Mimo, iż łupież tłusty jest mniej widoczny niżeli łupież suchy, może doprowadzić do poważniejszych zmian. Konsekwencją nieleczonego łupieżu tłustego może być na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy, które dalej doprowadzić może nawet do łysienia. Na dolegliwość tę narażeni są w większości mężczyźni, jednak nie można wykluczyć jej oczywiście również u kobiet. Główną przyczyną pojawiania się łupieżu tłustego jest zwiększona aktywność łojowych gruczołów, które znajdują się na skórze głowy. Samodzielna walka z tłustym łupieżem bywa najczęściej nieskuteczna, dlatego też jego zwalczeniem powinien zająć się specjalista.

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Łupież suchy

Łupież jest jedną z tych przypadłości, z którą borykało się już zapewne wielu z nas. Mimo, iż łupież bardzo często traktowany jest jako wynik braku pielęgnacji oraz higieny, należy traktować go jako jednostkę chorobową, którą w odpowiedni sposób należy zwalczać.
łupież suchy

Jednym z rodzajów tej przypadłości jest łupież suchy. Jest to najczęściej występująca forma łupieżu, która należy jednocześnie do najprostszych w wyleczeniu. Łupież suchy nie ponosi za sobą poważniejszych skutków (na przykład nadmiernego wypadania włosów czy też znacznego pogorszenia się jego truktury). Nie oznacza to jednak, że wystąpienie suchego łupieżu można zignorować. Może się on przerodzić w inną formę- łupieżu tłustego, który może mieć znacznie poważniejsze konsekwencję, i z którym walka jest o wiele trudniejsza. W przypadku pojawienia się początkowego stadium uciążliwości jaką jest łupież, warto rozpocząć od zastosowania specjalnych, ogólnodostępnych, preparatów, które są przeznaczone do jego usuwania.