Głowa każdego człowieka porośnięta jest średnio 100 tysiącami włosów, a ich dokładna liczna w dużej mierze uzależniona jest od koloru. Ludzie o rudych włosach posiadają ich średnio 85 tysięcy, zaś osoby o włosach blond, mogą mieć ich nawet 50 tysięcy więcej. Kolor włosów wpływa również na ich strukturę. Najdelikatniejszymi włosami mogą pochwalić się naturalni blondyni, zaś najgrubszą strukturę włosa posiadają osoby rude. W zależności od typu włosów, różnią się one także średnicą.
Włosy typu vellus mierzą około 0,07 mm średnicy, zaś tak zwane włosy terminalne mogą posiadać średnicę o 0,05 mm większą.
Warto zastanowić się również nad tym, jak szybko rosną włosy znajdujące się na naszej głowie. Otóż można przyjąć, że w ciągu miesiąca nasze włosy stają się przeciętnie o 1 cm dłuższe. Nie jest to jednak regułą, ponieważ tempo porostu naszych włosów uzależnione jest również od wielu innych czynników, do których zaliczyć należy między innymi podłoże genetyczne. Pozostając jednak przy takiej średniej wartości porostu włosów, można stwierdzić, że włosy rude rosną na 16,8 kilometra w ciągu roku!
co to jest trychologia?
Trychologia - pomagamy włosom!
Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki
Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki
czwartek, 29 listopada 2012
poniedziałek, 12 listopada 2012
Walka z siwieniem
Siwienie jest nieuchronnym procesem, z którym, prędzej czy później, przyjdzie nam się zmierzyć. Mimo, iż jest ono czymś zupełnie naturalnym, pojawienie się pierwszego, siwego włosa, u wielu z nas wywołuje niemałego kalibru panikę. Mimo wielu prac naukowych dotyczących siwienia włosów, w dalszym ciągu możemy pozbyć się go jedynie dzięki sztucznemu sposobowi, jakim jest koloryzacja. Dziś stosujemy farby dostępne na sklepowych półkach, których skład jest naprawdę różny. Producenci kosmetyków oferują nam również preparaty, które nie zabarwiają włosa od zewnątrz, natomiast ich zadaniem jest jego przebarwienie. Kiedyś w celu zakrycia siwizny, wykorzystywano przyciemniające właściwości metali (popularne było czesanie się grzebieniami, które wykonywane były z ołowiu). Naukowcom nie udało się więc odkryć, co tak właściwie upośledza kolor naszych włosów. Wiadomo jednak, że z czasem, wewnątrz naszego włosa zamiast melaniny pojawiają się pęcherzyki powietrza. Powodują one, że nasz włos staje się przeźroczysty, natomiast jego sąsiedztwo z innymi, nieodbarwionymi jeszcze włosami, skutkuje pojawieniem się siwizny.
Subskrybuj:
Posty (Atom)