co to jest trychologia?

Trychologia - pomagamy włosom!

Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki

wtorek, 26 lutego 2013

Problem przetłuszczających się włosów

Gatunki naszych włosów znacznie różnią się pomiędzy sobą. Wielu z nas ma włosy, które szczególnie mocno podatne są na przetłuszczanie, co w wielu przypadkach może stanowić dość spory kłopot. Co jest przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów oraz jak radzić sobie z tym, bardzo często uciążliwym, problemem? Przyczyną tego, że nasze włosy przetłuszczają się, a w rezultacie są nieustannie oklapnięte, powodując wrażenie zaniedbanych, może być wzmożona praca gruczołów łojowych, które produkują w nadmiernej ilości tak zwane sebum. Pierwszym krokiem do tego, by zwalczyć problem przetłuszczających się włosów, jest więc poznanie czynników, które warunkują wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Warto do pielęgnacji swoich włosów wprowadzić wówczas również 3 podstawowe zasady. Musimy pamiętać o tym, że na naszej łazienkowej półce nie powinny stawać odżywki niewymagające spłukiwania. Powinniśmy wystrzegać się również często czesania włosów, gdyż pobudza to gruczoły łojowe do działania. Warto chronić swoje włosy również przed słońcem i działaniem wysokiej temperatury, które przyczyniają się do ich przetłuszczania.

piątek, 15 lutego 2013

Trichogram


Trichogram
Włosy są ozdobą każdego z nas i w dużej mierze rzutują na to, jak wyglądamy. Pielęgnacja włosów jest dziś dla większości z nas czymś niezwykle ważnym. Mimo, iż kojarzy nam się jedynie z codziennymi zabiegami, istnieją również specjalistyczne badania, które pozwalają na skontrolowanie kondycji naszych włosów. Jednym ze specjalistycznych badań, pozwalających na mikroskopowe zbadanie struktury włosa, jest tak zwany trichogram. Badanie to wykorzystywane jest w przypadku osób, które mają problemy z łysieniem. Badaniu poddaje się około 50-100 włosów. Celem badania jest określenie proporcji włosów w poszczególnych fazach ich cyklu ( w cyklu włosowych wyróżnia się 3 główne fazy: anagen, katagen oraz telogen). Wynik mówiący o zaburzeniu proporcji włosów w poszczególnych fazach może określić jaki jest mechanizm wypadania włosów, dzięki czemu lekarz jest w stanie ustalić przyczyny łysienia. Ustalenie przyczyny pozwala z kolei na włącznie odpowiedniego planu leczenia.

piątek, 8 lutego 2013

Przeszczep włosów metodą STRIP

Obecnie lekarze na świecie wykorzystują dwie metody przeszczepu włosów, które różnią się przede wszystkim techniką ich wykonania. Jedną z metod, dzięki której lekarze pomagają swoim pacjentom zwalczyć problem łysienia, jest STRIP. Na czym polega ta metoda oraz ilu zabiegom powinien zostać poddany pacjent, by mógł uzyskać pożądane efekty? Już sama nazwa zdradza sporo na temat samej metody STRIP, ponieważ wzięła się od charakterystycznego cięcia, który wykonuje chirurg z tyłu głowy pacjenta w formie paska, mierzącego około 15 cm długości i 1 cm szerokości. Z tak przygotowanego paska, ekipa specjalistów uczestnicząca w zabiegu tworzy pojedyncze grafty, które zawierają od 1 do 3 włosów. Tak przygotowane grafty chirurg umieszcza w tych miejscach na głowie pacjenta, w których nie ma włosów. Grafty nie mogą być umieszczane zbyt blisko siebie, dlatego nie przekracza się czasu 5 godzinnego zabiegu, podczas którego chirurg umieszcza ich aż 3000. Zwykle pacjent poddawany jego 2 lub 3 zabiegom, pomiędzy którymi przerwa musi wynosić co najmniej pół roku.

piątek, 1 lutego 2013

Łysienie androgenowe kobiet

Łysienie androgenowe to bez wątpienia jedna z częstszych form łysienia, jakie występuje u kobiet. Dla wielu z nich jest to problem natury zarówno estetycznej jak i psychologicznej. Co wiemy dzisiaj na temat tego schorzenia? Jakie są jego przyczyny? Tak jak w większości schorzeń, z którymi się borykamy, również w przypadku łysienia androgenowego, pierwsze miejsce zajmują czynniki genetyczne. Geny, których nieprawidłowości w postaci różnorodnych mutacji, mogą być czynnikami sprawczymi łysienia androgenowego, to te, które są w naszym organizmie odpowiedzialne za wytwarzanie i przekształcanie androgenów oraz te geny, których zadaniem jest kodowanie receptorów dla wspomnianych wcześniej. Kolejną przyczyną choroby łysienia androgenowego może być również tak zwany hiperandrogenizm, który powoduje miniaturyzację mieszka włosowego, co w rezultacie czyni włosy słabszymi, cieńszymi i jaśniejszymi. Badania dowiodły, że czynnikami sprawczymi tej choroby mogą być również stres, lakiery do włosów bądź też detergenty, które znajdują się w składzie szamponów do włosów.W razie pytań skonsultuj się ze specjalistą