co to jest trychologia?

Trychologia - pomagamy włosom!

Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki

środa, 24 lipca 2013

co to jest łupież tłusty?

Łupież powinien być traktowany przez nas jako jednostka chorobowa. Mimo, iż naturalnie jest on dużym problemem estetycznej, nie można zapominać o konsekwencjach zdrowotnych, które są związane z jego występowaniem. Rozróżnić można pewne formy łupieżu, a jedną z nich jest tak zwany łupież tłusty. Jest to znacznie bardziej uciążliwa postać łupieżu, i znacznie odbiega od tego, który bardzo często pojawia się u wielu z nas. Mimo, iż łupież tłusty (http://gabinettrychologii.pl/pages/lupiez-tlusty.php) jest mniej widoczny niżeli łupież suchy, może doprowadzić do poważniejszych zmian. Konsekwencją nieleczonego łupieżu tłustego może być na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy, które dalej doprowadzić może nawet do łysienia. Na dolegliwość tę narażeni są w większości mężczyźni, jednak nie można wykluczyć jej oczywiście również u kobiet.

środa, 17 lipca 2013

Mieszki włosowe - za co odpowiadają?

mieszki włosowe
Mieszki włosowe są miejscami znajdującymi się w skórze, z których wyrasta włos. Dna mieszków włosowych są powierzchniami bardzo dobrze ukrwionymi oraz unerwionego. Wśród schorzeń związanych z mieszkami włosowymi wyróżnić można ich zapalenie. Zapalenie mieszków włosowych może mieć charakter powierzchniowy, bądź też może być stanem zapalnym związanym z głębokim zakażeniem o podłożu bakteriologicznym. Powstanie stanu zapalnego jest wzmożone zwykle w miejscach, które narażone są na różnego rodzaju otarcia- na przykład skóra pleców podrażniana odzieżą. Zapalenie włosków mieszkowych można określić terminem folliculitis wtedy, gdy występuje ono w stopniu ograniczonym. Wówczas, gdy zapaleniu towarzyszy odczyn zapalny występujący na skórze, stosuje się termin perifolliculitis. Istnieje także medyczne określenie czyrak (furunculus), i jest ono słuszne dla stanu zapalnego, w którym zmiany są głębokie i dotyczą jednocześnie około mieszkowej tkanki.

czwartek, 11 lipca 2013

wszystko o łysieniu plackowatym

Łysienie przypisywane jest zwykle mężczyznom, na głowie których z wiekiem pojawiają się w charakterystycznych miejscach tak zwane „prześwity”. Mimo, iż faktycznie łysienie (http://gabinettrychologii.pl/pages/lysienie.php) związane jest bardzo często z naturalnymi procesami, jakie z czasem występują w męskim organizmie, nie zawsze można lekceważyć jego oznak. Wielokrotnie mogą to być przejawy takiej jednostki chorobowej jak łysienie plackowate (http://trycholog.blogspot.com/search/label/%C5%82ysienie%20plackowate). Choroba ta dotyka znacznie częściej mężczyzn, jednak jest także wiele przypadków cierpiących na nią kobiet. Łysienie plackowate zaliczane jest do chorób skórnych, której etiopatogeneza nie jest dotąd dokładnie ustalona (prawdopodobnie choroba jest związana z podłożem genetycznym). Choroba przejawia się przejściowymi bądź też trwałymi miejscami wyłysienia, które w wielu przypadkach są na tyle dużym problemem natury estetycznej, że u chorego występuje brak akceptacji własnej osoby, który sprzyja niekorzystnym zmianom na tle psychologicznym. W skrajnych przypadkach tego schorzenia, chory może utracić całkowicie owłosienia.

czwartek, 4 lipca 2013

Wypadanie włosów po porodzie

Dolegliwość nadmiernego wypadania włosów, powodująca w wielu przypadkach stopniowe łysienie, przypisywana jest raczej mężczyznom. Nie można jednak wykluczyć tego problemu także u kobiet, które są także na niego narażone. Wypadanie włosów pojawia się bardzo często u kobiet po porodzie. Jest to związane ze zmianami jakie zachodzą wówczas w ich układzie hormonalnym. Obniżony poziom estrogenu osłabia pracę mieszków włosowych, co skutkuje w rezultacie ich osłabieniem i wypadaniem. Znaczącą rolę dla tego problemu odgrywa także podwyższone stężenie prolaktyny podczas karmienia piersią, co także w dużym stopniu przyczyna się do osłabiania i wypadania włosów. Mimo, iż zjawisko wypadania włosów u kobiet po porodzie jest zupełnie normalne, młode mamy mogą zadbać o to, by problem ten był możliwie najmniej nasilony. W tym celu poleca się wprowadzenie do diety specjalnych jej suplementów- kompleksów mikro oraz makroelemetnów, które pozwolą na wzmocnienie struktury włosa.