co to jest trychologia?
Trychologia - pomagamy włosom!
Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki
Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki
sobota, 25 stycznia 2014
słów kilka o łuszczycy
Łuszczyca jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, której całkowite zwalczenie jest niestety nadal niemożliwe. Łuszczyca występuje na powierzchni skóry i może dotyczyć także skóry głowy. Łuszczyca we włosach nie zmienia w bezpośredni sposób ich struktury, dlatego nie jest ona jednoznaczne z wyłysieniem chorego, który cierpi na to schorzenie. Dopiero, gdy łuszczycy towarzyszy dodatkowo zapalenie łojotokowego, chory może zauważyc znaczne przerzedzenie włosów. Łuszczyca pojawiająca się na skórze głowy jest również problemem natury estetycznej. Niejednokrotnie myli się ta chorobę z powszechnie występującym u wielu ludzi łupieżem suchym, a to z kolei prowadzi do zignorowania jej objawów. Warto zatem zapoznać się jak rozróżnić łuszczycę od suchego łupieżu, i w razie koniecznością podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym będzie możliwe zmniejszenie jej natężenia. Mimo, iż łuszczyca jest niezwykle uciążliwa, cierpiący na nią ludzi muszą nauczyć się ją akceptować.
piątek, 17 stycznia 2014
fakty i mity o włosach
Włos tworzy się w cebulkach włosowych i tylko tam może dojść do jego naprawy. Włos który wyrasta z cebulki jest w rzeczywistości martwą, zrogowaciałą tkanką, podobnie jak paznokcie. Dzięki temu włosy możemy ścinać i poddawać różnym zabiegom, bez odczuwania bólu. Jeżeli uszkodzony włos wyrośnie z cebulki to jedyne co można zrobić to podciąć uszkodzoną część i cierpliwie czekać aż odrośnie. Strukturę, kolor i wygląd ogólny włosów dziedziczymy po przodkach, dlatego dzięki preparatom nasze włosy nie będą gęstsze i mocniejsze. Co prawda dzięki pewnym fryzjerskim trikom, wizualnie można osiągnąć efekt, gęstych, bujnych włosów, ale będzie to tylko efekt wizualny. Włosy zmieniają się wraz z wiekiem, im człowiek starszy tym staja się rzadsze i słabsze, ale wiele zależy od bazy początkowej. Mężczyźni tracą włosy z powodu testosteronu, jest to naturalny proces zapisany w genach, natomiast utrata włosów przez kobiety jest stanem chorobowym i również może być dziedziczna. We włosach zapisany jest stan naszego zdrowia, a także pokarmy i substancje jakie spożywamy w ciągu całego życia.
conieco o łojotoku
Łojotok jest następstwem wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Może być to wynikiem stosowania farmaceutyków- między innymi neuroleptyków. Bardzo często chorobie towarzyszą jednocześnie inne schorzenia- na przykład grzybica. Łojotok jest stosunkowo często występującą chorobą zapalną, której zwalczenie wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Leczenie łojotoku musi być poddane specjalistycznemu leczeniu. Łojotok dotykający skóry głowy jest bardzo często przyczyną problemów związanych z włosami, które w skutek uszkodzenia mieszek włosowych, zaczynają osłabiać się i rezultacie wypadać. Łojotokowi skóry głowy niezwykle często towarzyszy łupież- zarówno jego sucha jak i tłusta forma. Dodatkowo pojawiają się dolegliwości swędzenia, które niewątpliwie są dużą uciążliwością dla chorującego na łojotok. Cierpiący na łojotok bardzo często szukają rozwiązania swojego problemu w roślinach leczniczych. Należą do nich między innymi pokrzywa zwyczajna, oczar wirginijski czy też, stosowana w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy, szałwia lekarska.
Subskrybuj:
Posty (Atom)