łuszczyca paznokci |
co to jest trychologia?
Trychologia - pomagamy włosom!
Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki
Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki
czwartek, 30 października 2014
Trudna w leczeniu łuszczyca paznokci
Łuszczyca paznokci zazwyczaj jest chorobą dziedziczną. Kiedy już się pojawi, nie da się jej zupełnie wyleczyć. Można jedynie złagodzić jej objawy. Bardzo często choroba ta towarzyszy łuszczycy skóry. Rozpoznać ją można obserwując zmiany jakie pojawiają się na płytce paznokcia. Początkowo występują małe wgłębienia, dołki, zwane naparstkowaniem.
Następnie widoczne stają się charakterystyczne przebarwienia. Patrząc na paznokieć odnosi się wrażenie jakby pod płytką znajdowała się kropla oleju. Wraz z postępowaniem choroby, zmiany zaczynają być coraz poważniejsze i odklejają płytkę paznokciową, co nazywane jest onycholizą. Jednocześnie na paznokciach znajdują się poprzeczne bruzdy, płytka jest krucha i matowa, o żółtawy odcieniu. Może też dojść do tego, że płytka paznokcia całkowicie się odklei i po prostu odpadnie. To jednak zdarza się stosunkowo rzadko, przy bardzo zaawansowanej łuszczycy paznokci. Jeśli ktoś zauważył u siebie wyżej opisane zmiany, powinien wybrać się do trychologa. Leczenie w tym przypadku jest dość trudne, jednak lekarz przepisze odpowiednie maści, które złagodzą objawy łuszczycy.
środa, 22 października 2014
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci jest chorobą, która zazwyczaj atakuje płytkę paznokcia u nóg. Jedną z objawów grzybicy jest nadmierne swędzenie i pieczenie. Mało kto jednak dostrzega w tym podejrzenie o jakąkolwiek chorobę. Zwykle uważane to jest za przyczynę wysuszenia skóry. Najłatwiej zarazić się grzybicą w saunie, na basenie lub na drewnianym podeście.
Inną drogą zakażenia jest pożyczanie nożyczek czy pilniczka do paznokci, noszenie czyichś skarpetek bądź zakładanie noszonych przez kogoś butów. Zwykle sygnałem, że coś się dzieje z płytką paznokcia jest moment, kiedy pojawiają się na nim przebarwienia białe, żółte i brązowe. Na dodatek pojawia się nieprzyjemny zapach, spowodowany tym, że pod paznokciem gromadzą się grzybicze złogi. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który obejrzy paznokcie i ustali odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że grzybica nigdy nie przejdzie sama i zawsze wymaga leczenia. Ta choroba ma niestety to do siebie, że lubi nawracać. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na pielęgnację paznokci i stosować się do zaleceń lekarza.
grzybica paznokci |
Subskrybuj:
Posty (Atom)