co to jest trychologia?

Trychologia - pomagamy włosom!

Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki

niedziela, 23 listopada 2014

Wirusowa bądź bakteryjna zanokcica

zanokcica
zanokcica
Zanokcica to choroba wywoływana przez wirusy, bakterie i grzyby. Atakuje ona wał paznokciowy zarówno rąk jak i stóp. Wywołać tę chorobę można w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że oderwiemy odstającą skórkę, znajdującą się wokół paznokcia bądź uszkodzimy naskórek podczas wykonywania minicure czy usuwania skórek. Z tą chorobą często borykają się też osoby, które mają nawyk obgryzania paznokci. Wszystkie wymienione czynności mogą doprowadzić do mikro urazu, maleńkiej ranki, przez którą do organizmu dostaną się bakterie. Choroba ta objawia się silnym bólem, zaczerwienieniem i ropą znajdującą się wokół paznokcia. Leczenie jakie się stosuje zależy od tego czy zanokcica została wywołana przez bakterie czy też przez wirus, a to ocenia lekarz na podstawie wywiadu lub odpowiednich badań. Jeśli do zakażenia doszło przez dostanie się bakterii, wtedy nacina się miejsce, w którym znajduje się ropa i podaje antybiotyki. Natomiast gdy sprawcą choroby jest wirus, wtedy nie potrzebna jest interwencja chirurgiczna i wystarczy przyjmowanie środków przeciwwirusowych.

sobota, 15 listopada 2014

Co powoduje wrastanie paznokci?

Wrastający paznokieć jest dość bolesną dolegliwością. Przyczyn jej występowania może być kilka. Jedną z nich jest nieprawidłowe obcinanie paznokci. grzybica paznokcia. Objawem wrastającego paznokcia jest zwykle bolesność wału paznokciowego oraz zaczerwienienie. Okolice tego miejsca są zwykle bardzo wrażliwe i mogą nawet dość często krwawić. Aby rozpocząć leczenie tej bolesnej dolegliwości należy najpierw skonsultować się z trychologiem czy kosmetyczką, który oceni stopień zaawansowania wrastania paznokcia. Jeśli choroba jest w początkowym stadium, bardzo możliwe, że wystarczy nosić specjalnie przymocowane do paznokcia patyczki kosmetyczne bądź też klamry. Natomiast jeśli zwlekaliśmy z wizytą u specjalisty bądź wcześniejsze leczenie nie przyniosło efektów, może się okazać, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny, w trakcie którego zostanie usunięta boczna część paznokcia.

Zwykle zamiast na prosto, paznokcie są obcinane na półokrągło, przez co później skutkuje to ich wrastaniem. Innym powodem może być noszenie zbyt ciasnego obuwia lub może się do tego przyczynić choroba jaką jest

sobota, 8 listopada 2014

Drożdżyca chorobą zakaźną paznokcia

Drożdżyca paznokcia występuje w momencie, w którym dojdzie do zakażenia płytki oraz wału paznokciowego. Zazwyczaj choroba umiejscawia się na paznokciach u rąk.
Zdecydowanie częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn. Drożdżyca zwykle objawia się bolesnym obrzękiem oraz zaczerwieniem. Kiedy naciśniemy taki bolący paznokieć, wtedy spod spodu wydostanie się ropa. Skóra wokół płytki paznokcia również ulega zmianie, staje się cienka i napięta. Sam paznokieć z kolei szarzeje, rozwarstwia się, staje się matowy oraz zaczynają pojawiać się na nim charakterystyczne bruzdy. Płytka paznokcia staje się wtedy wyjątkowo delikatna i wrażliwa na wszelkie urazy. Bardzo szybko się łamie i kruszy. Przy pojawieniu się objawów drożdżycy należy umówić się na wizytę u trychologa/kosmetyczki/dermatologa. Jeśli lekarz potwierdzi chorobę, wtedy konieczne będzie leczenie, które zazwyczaj jest długotrwałe. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty nie będą widoczne natychmiastowo. Należy też być szczególnie ostrożnym z kontakcie z innymi, aby nikogo nie zarazić. Drożdżyca jest bowiem chorobą zakaźną.