co to jest trychologia?

Trychologia - pomagamy włosom!

Wypadanie włosów,łupież czy łuszczyca to problemy dotykające ogromną grupę osób. Na ratunek w tych sprawach przychodzi właśnie trychologia. Na tym blogu będziemy zamieszczać informacje tej dziedzinie nauki

piątek, 30 grudnia 2011

łuszczyca

Łuszczyca jest zaliczana do zapalnych chorób skóry. Schorzenie to związane jest z nadmierną produkcją naskórka. Zachorowanie na łuszczyce związane jest z podłożem genetycznym.
Przykład łuszczycy

Jest to choroba, która występuje w sposób przewlekły, a jej całkowite wyleczenie jest niestety niemożliwe. Z tego też względu łuszczyca bardzo często staje się dla wielu chorych ogromną uciążliwością, którą mimo wszystko powinni nauczyć się akceptować. W zależności od rodzaju łuszczycy, u chorego występują zróżnicowane objawy. Charakterystyczne zmiany łuszczycowe mogą występować sporadycznie, bądź też mogą zajmować znacznie bardziej rozległe obszary ciała. Wyróżnić można dwa podstawowe typy łuszczycy. Łuszczyca I typu, która jest chorobą pojawiającą się przed 40 rokiem życia, a także łuszczyca II typu, która dotyka chorych w starszym wieku (zwykle jest to około 60 rok życia). Szacuje się, że łuszczyca jest schorzeniem, który staje się uciążliwością dla około 2 % ludzi na całym świecie.

poniedziałek, 19 grudnia 2011

Testosteron- funkcje

Testosteron jest podstawowym hormonem płciowym, jaki znajduje się w organizmie mężczyzny. Znaczna część testosteronu- bo aż około 95 %, produkowany jest przez jądra. Synteza pozostałych 5 % ma miejsce w nadnerczach. Poziom testosteronu zmienia się wraz z wiekiem mężczyzny.

Jest on również zależny od takich czynników jak na przykład ogólny stan zdrowia, nastrój czy emocje. Hormon ten spełnia wiele istotnych funkcji, które zapewniają prawidłową pracę męskiego organizmu (kształtuje on między innymi sferę emocjonalną czy też podwyższa poziom cholesterolu we krwi, ma wpływ na włosy). Badania dowodzą, że mężczyźni, w których organizmie występuje wysoki poziom testosteronu, znacznie bardziej żądni są zarówno sukcesów zawodowych, nieco bardziej ekstremalnych wrażeń, jak i oczywiście kobiet. Szacuje się, że najwyższy poziom testosteronu w organizmie mężczyzny występuje pomiędzy 25 a 30 rokiem ich życia. Stopniowy spadek poziomu testosteronu uzależniony jest między innymi od prowadzonego trybu życia czy też prowadzonej diety.

czwartek, 15 grudnia 2011

paznokcie

Dłonie są wizytówką człowieka, dlatego też pielęgnacja i higiena paznokci powinna być również niezwykle istotne dla każdego z nas.
Higiena paznokci

Niestety paznokcie narażone są na wiele dolegliwości, które czynią się słabymi i łamliwymi. Jest wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest wzmocnienie płytki paznokcia. Pierwszym z nich jest odpowiednia suplementacji, która uzupełnia naszą w dietę z niezbędne składniki i witaminy. Pielęgnacja paznokci powinna opierać się także na pewnych systematycznych, podstawowych zabiegach- między innymi regularne smarowanie dłoni kremem do rąk. Wiele kobiet decyduje się dodatkowo na stosowanie odżywek ochronnych, dzięki którym zmniejszone jest szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, na które narażone są paznokcie. Stan paznokci jest również bardzo często pierwszą oznaką wielu znacznie poważniejszych schorzeń. Mogą być na nich widoczne objawy takich chorób jak na przykład: łuszczyca egzema, liszaj płaski, grzybica czy też drożdżyca.

piątek, 9 grudnia 2011

Łupież tłusty

Łupież powinien być traktowany przez nas jako jednostka chorobowa. Mimo, iż naturalnie jest on dużym problemem estetycznej, nie można zapominać o konsekwencjach zdrowotnych, które są związane z jego występowaniem.
łupież tłusty - przykład

łupież suchy - przykład
Rozróżnić można pewne formy łupieżu, a jedną z nich jest tak zwany łupież tłusty. Jest to znacznie bardziej uciążliwa postać łupieżu, i znacznie odbiega od tego, który bardzo często pojawia się u wielu z nas. Mimo, iż łupież tłusty jest mniej widoczny niżeli łupież suchy, może doprowadzić do poważniejszych zmian. Konsekwencją nieleczonego łupieżu tłustego może być na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy, które dalej doprowadzić może nawet do łysienia. Na dolegliwość tę narażeni są w większości mężczyźni, jednak nie można wykluczyć jej oczywiście również u kobiet. Główną przyczyną pojawiania się łupieżu tłustego jest zwiększona aktywność łojowych gruczołów, które znajdują się na skórze głowy. Samodzielna walka z tłustym łupieżem bywa najczęściej nieskuteczna, dlatego też jego zwalczeniem powinien zająć się specjalista.

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Łupież suchy

Łupież jest jedną z tych przypadłości, z którą borykało się już zapewne wielu z nas. Mimo, iż łupież bardzo często traktowany jest jako wynik braku pielęgnacji oraz higieny, należy traktować go jako jednostkę chorobową, którą w odpowiedni sposób należy zwalczać.
łupież suchy

Jednym z rodzajów tej przypadłości jest łupież suchy. Jest to najczęściej występująca forma łupieżu, która należy jednocześnie do najprostszych w wyleczeniu. Łupież suchy nie ponosi za sobą poważniejszych skutków (na przykład nadmiernego wypadania włosów czy też znacznego pogorszenia się jego truktury). Nie oznacza to jednak, że wystąpienie suchego łupieżu można zignorować. Może się on przerodzić w inną formę- łupieżu tłustego, który może mieć znacznie poważniejsze konsekwencję, i z którym walka jest o wiele trudniejsza. W przypadku pojawienia się początkowego stadium uciążliwości jaką jest łupież, warto rozpocząć od zastosowania specjalnych, ogólnodostępnych, preparatów, które są przeznaczone do jego usuwania.

środa, 30 listopada 2011

Łysienie plackowate

Łysienie przypisywane jest zwykle mężczyznom, na głowie których z wiekiem pojawiają się w charakterystycznych miejscach tak zwane „prześwity”.
przykład łysienia plackowatego

Mimo, iż faktycznie łysienie związane jest bardzo często z naturalnymi procesami, jakie z czasem występują w męskim organizmie, nie zawsze można lekceważyć jego oznak. Wielokrotnie mogą to być przejawy takiej jednostki chorobowej jak łysienie plackowate. Choroba ta dotyka znacznie częściej mężczyzn, jednak jest także wiele przypadków cierpiących na nią kobiet. Łysienie plackowate zaliczane jest do chorób skórnych, której etiopatogeneza nie jest dotąd dokładnie ustalona (prawdopodobnie choroba jest związana z podłożem genetycznym). Choroba przejawia się przejściowymi bądź też trwałymi miejscami wyłysienia, które w wielu przypadkach są na tyle dużym problemem natury estetycznej, że u chorego występuje brak akceptacji własnej osoby, który sprzyja niekorzystnym zmianom na tle psychologicznym. W skrajnych przypadkach tego schorzenia, chory może utracić całkowicie owłosienia.

piątek, 25 listopada 2011

Wypadanie włosów po porodzie

Dolegliwość nadmiernego wypadania włosów, powodująca w wielu przypadkach stopniowe łysienie, przypisywana jest raczej mężczyznom. Nie można jednak wykluczyć tego problemu także u kobiet, które są także na niego narażone.  
Wypadanie włosów po porodzie

Wypadanie włosów pojawia się bardzo często u kobiet po porodzie. Jest to związane ze zmianami jakie zachodzą wówczas w ich układzie hormonalnym. Obniżony poziom estrogenu osłabia pracę mieszków włosowych, co skutkuje w rezultacie ich osłabieniem i wypadaniem. Znaczącą rolę dla tego problemu odgrywa także podwyższone stężenie prolaktyny podczas karmienia piersią, co także w dużym stopniu przyczyna się do osłabiania i wypadania włosów. Mimo, iż zjawisko wypadania włosów  po porodzie jest zupełnie normalne, młode mamy mogą zadbać o to, by problem ten był możliwie najmniej nasilony. W tym celu poleca się wprowadzenie do diety specjalnych jej suplementów- kompleksów mikro oraz makroelemetnów, które pozwolą na wzmocnienie struktury włosa.

wtorek, 22 listopada 2011

łupież

Łupież to nie tylko problem natury estetycznej. To także oznaka, często niestety niezwykle poważnych problemów, z którymi boryka się skóra naszej głowy. Zwalczanie łupieżu bardzo często okazuje się nieskuteczne, co związane jest ze złym, bądź też brakiem, rozpoznania jego przyczyny. Łupież bardzo często traktowany jest coś zupełnie normalnego i niegroźnego, czego powodem jest brak wiedzy dotyczącej powodów jego powstawania. Łupież w wielu przypadkach powinien być traktowany jako jednostka chorobowa, którą należy poddać odpowiedniemu leczeniu. Problem łupieżu może pojawić się u osób, u których wystąpiła choroba skóry. W takim przypadku pozbywanie się łupieżu za pomocą szamponów oraz innych kosmetyków dostępnych na sklepowych półkach, może być po prostu niewystarczające. Wielokrotnie niezbędna jest wizyta lekarska, podczas której specjalista zaproponuje metodę zwalczenia łupieżu. Nieleczony problem łupieżu może dalej prowadzić do wielu zmian- na przykład łojotokowego zapalenia skóry głowy, a w rezultacie w skrajnych przypadkach nawet do utraty włosów. Warto zatem nie ignorować pierwszych oznak pojawiającego się łupieżu i od razu podjąć odpowiednie działania w celu jego zwalczenia.

poniedziałek, 21 listopada 2011

higiena włosów

Skóra głowy oraz włosy powinna być obdarzona szczególną troską. Higiena włosów jest nieodłącznym elementem pielęgnacji, i każdy z nas powinien przyłożyć do niej dużą uwagę. Co codziennych zabiegów pielęgnacji skóry głowa oraz występujących na niej włosów należy z pewnością używanie szamponów. Kosmetyk ten powinien być dobrany indywidualnie do gatunków włosów, którymi różnimy się między sobą. Higiena włosów powinna opierać się również na stosowaniu odżywek, dzięki którym chronimy strukturę włosa przed szkodliwym działaniem takich czynników zewnętrznych jak na przykład słońce oraz promienie UV. Włosy bardzo często narażone są na nadmierne wypadanie, co stanowi poważny problem dla wielu mężczyzn oraz kobiet. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią dawkę wielu składników mineralnych i witamin, dzięki czemu możemy wzmocnić ich strukturę i zmniejszyć tym samym ich wypadanie. Kondycja naszych włosów zależy również od stosowanych zabiegów fryzjerskich, które bardzo często są dla nich sporym obciążeniem (na przykład farbowanie włosów).

sobota, 19 listopada 2011

Wypadanie włosów- przyczyny

Wypadanie włosów to dolegliwość z którą boryka się wielu ludzi. Najczęściej przyczyną tego problemu jest osłabiona struktura włosa, która może być wynikiem braku w organizmie pewnych składników. Niedobór witamin to jednak tylko jedna z przykładowych przyczyn, która powoduje wypadanie włosów. Bardzo często problem tkwi z gospodarce hormonalnej organizmu, której praca z różnych powodów jest nieprawidłowa.

Wypadanie włosów
Wypadanie włosów może być także bardzo często następstwem różnorodnych chorób skóry głowy- na przykład łuszczyca bądź grzybica, których wyeliminowanie i doprowadzenie tym samym skóry do stanu prawidłowego funkcjonowania, wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza. Zaburzenie pracy mieszków włosowych, a tym samym ich wypadanie, powodować mogą także różnorodne substancje zawarte w farmaceutykach, za pomocą których przeprowadzamy kuracje lecznicze. Mimo, iż wielu dotkniętych problemem nadmiernego wypadania włosów wiąże go z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, to jego przyczyną może być także zwykły stres, który tak często towarzyszy nam w codziennym życiu.

niedziela, 6 listopada 2011

Łysienie całkowite

Łysienie całkowite (łac. alopecia universalis) jest to nieujednolicona choroba związana z brakiem włosów lub ich przedwczesnym wypadaniem. Jest ona bardzo rzadka ale jak u prawie każdej choroby występuje jej kilka typów. Są to np wrodzony całkowity brak owłosienia czy dominujący brak owłosienia. Jest to dolegliwość rzadka ale ludzie którzy są przez nią dotknięci mają bardzo duży problem z ukryciem jej i jej leczeniem, ponieważ jej leczenie jest praktycznie niemożliwe. Wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, w tym na przykład łysienie plackowate które stanowi jest stanem choroby i dotyka około 90 % osób mających tę chorobę. Łysienie całkowite może także wystąpić po przebyciu jakiejś poważnej choroby lub może też być wywołane przez środki (leki itp) którymi nasz organizm nie umiał sobie poradzić. 5 % osób mających tę chorobę spotyka się z jeszcze innym problemem. Wpływ na łysienie mają wrodzone choroby skóry itp. Mogę je też wywołać zaburzenia hormonalne, różnego rodzaju alergie czy nawet stres. Leczenie zaczyna się od dokładnego przebadania pacjenta w celu poznania powodu łysienia. Bardzo uważnie bada się włosy i głowę. W razie znalezienia objawów choroby w mieszkach włosa, po prostu dostarcza się do niego białka i substancji dzięki którym mieszek staje się zdrowy i zdolny do ponownego wytwarzania włosów. Oprócz tego skóra głowy jest pobudzana wcieraniem w nią olejków oraz esencji naturalnych.

wtorek, 1 listopada 2011

łupież suchy

Łupież suchy :skóra jest zaczerwieniona, znajdują się na niej liczne grupy małych białych łusek. Łuski mogą tworzyć pokrywające się warstwy, które da się usunąć podczas mycia włosów.



wtorek, 25 października 2011

łupież umiarkowanie tłusty

łupiez umiarkowanie tłusty to początkowa faza łupieżu. Skóra głowy jest opuchnięta, przygotowana do łuszczenia się. Jeżeli łuski są bardziej wytrzymałe to ten stan może się utrzymać nawet po dokładnym umyciu głowy.

piątek, 21 października 2011

łysienie plackowate

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) – choroba skórna związana z łysieniem. Główną cechą tej choroby jest pojawianie się jak by plam w miejscu których występuje chwilowe lub całkowite wyłysienie. Dotąd nie ustalono do końca jaki jest mechanizm prowadzący do łysienia plackowatego. Wiadomo jednak że choroba ta związana jest z postawieniem się układu odpornościowego przeciw własnemu organizmowi. Choroba jest zazwyczaj dziedziczona, chociaż nie zawsze ponieważ geny które za nią odpowiadają mogą zostać zmutowane. Choroba ta może pojawiać się w każdym momencie życia, niestety jedna najczęściej atakuje już w dzieciństwie i często jest przyczyną wielu schorzeń psychicznych u nastolatków ponieważ jest to choroba którą nie łatwo jest zamaskować a jeszcze trudniej leczyć, a osoby młode mające jeszcze słabą psychikę często nie wiedzą jak mają coś takie potraktować. Postęp choroby może doprowadzić do całkowitego wyłysienia skóry głowy, brwi, rzęs i całkowitej utraty owłosienia. Gdy choroba ma bardzo duże nasilenie towarzyszą jej czasem także zmiany paznokciowe. U pacjentów posiadających łysienie plackowate stwierdza się polimorfizm czyli zróżnicowanie niektórych genów. Jest wiele specjalistycznych leczenia tej choroby które zazwyczaj wykonywane są w specjalnych salach zabiegowych, niestety zazwyczaj nie przynoszą one większych efektów. Odrost włosów jest zazwyczaj tylko częściowy. Naukowcy oraz ludzie dotknięci tą chorobą którzy byli leczeni na różne sposoby stwierdzili że najlepszą z wszystkich metod jest leczenie przy pomocy DCP lub innych alergenów kontaktowych.

poniedziałek, 17 października 2011

warstwa łojowa u nasady włosa

W okolicach nasady włosa występuje warstwa łojowa. Łój (dzięki stosowaniu szczotki, suszarki itd.) wyzwala się ze skóry i osadza u nasady włosów. Jeżeli wydzielanie łoju będzie bardko intensywne może mylnie zostać uznany za rodzaj łupieżu.




poniedziałek, 10 października 2011

łój zatyka pory włosów

Łój potrafi zapchać pory włosów Mieszki włosowe są zapchane przez gęsty żółtawy łój. Na powierzchni znajdują się łuski, które odłupują się od cieńszej i zaczerwienionej skóry. Łodygi włosów pokrywa łój oraz różne inne zanieczyszczenia.

środa, 5 października 2011

Łuszczyca - problem wielu osób

Łuszczyca jest chorobą skóry, z którą  mamy do czynienia już od wielu lat. Choć ten wstydliwy problem dotyka część społeczeństwa, liczoną w zaledwie kilku procentach, to jest to coraz poważniejszy problem, na który warto zwrócić baczną uwagę.
Łuszczyca – jak sama nazwa wskazuje – powoduje złuszczanie się naskórka i powstawanie tzw. „wykwitów”, które niezbyt przyjemnie prezentują się na naszej skórze. Przypuszcza się, że to głównie z powodu powikłań genetycznych, zaistniałych w kodzie DNA, łuszczyca atakuje naszą skórę i jest niezwykle trudnym rywalem do całkowitego zwalczenia.
Na szczęście, w dniu dzisiejszym istnieją odpowiednie technologie, które umożliwiają szybkie usuwanie łuszczycy z powłoki skórnej pacjenta i zabezpieczają przed jej ponownym pojawieniem się na ciele.
Pamiętajmy, że łuszczycą się nie zarazimy. Znaczy to dokładnie tyle, że nie powinniśmy odrzucać osób, cierpiących na łuszczycę, ignorować ich, czy potępiać. 

sobota, 1 października 2011

suchy łojotok

Suchy łojotok. Mieszki włosowe pokrywa woskowaty łój, który jest widoczny u nasady włosa. Żółtawe zabarwienie łoju może wskazywać na proces utlenienia i na stałe zwiększenie tłuszczu na skórze.

środa, 28 września 2011

łupież tłusty

Łupież tłusty (łojotokowy) - jest następstwem po nieleczonym łupieżu suchym. Z tym że łupież suchy przypomina małe białe gródki a łupież tłusty tworzy jakby żółte tłuste warstwy na skórze głowy. Włosy wyglądają bardzo nieestetycznie. Na skórze głowy mogą pojawiać się zmiany i stany zapalne ponieważ przez warstwy złożone z łupieżu tłustego skóra nie może oddychać. Łuski tworzone przez zatłuszczenia bardzo często trzeba usuwać w sposób mechaniczny by następnie wszystko co zostanie mógł zmyć szampon do włosów z łupieżem. W takiej właśnie sytuacji gdy łuski są nagromadzone w jednym miejscu i jest ich bardzo dużo najlepiej używać tego co polecane jest też do używania na bardzo dużą ilość łupieżu suchego (zwykłego) czyli oliwki salicylowej. Łupież tłusty może też zostać spowodowany przez pojawienie się w naszym organizmie bakterii i substancji które są dla naszego organizmu i naszej skóry szkodliwe. Na łupież tłusty warto także dostarczać do organizmu wiele warzyw i owoców. Gdy chcemy zadbać o skórę na głowie i nie tylko musimy pamiętać o bardzo zróżnicowanej diecie, nie tylko o owocach i warzywach ale także o białku i innych substancjach odżywczych. Oprócz tego możemy nasze włosy skórę i paznokcie wspierać witaminami w postaci różnych tabletek i odżywek. Jednak najłatwiejszym sposobem na to by łupież tłusty nie zaatakował naszej głowy jest po prostu nie dopuszczenie do tego aby z suchego przeobraził się w tłusty.

piątek, 23 września 2011

łojotokowe zapalenie skóry

Łojotkowe zapalenie skóry obszrów z wysokim wydzielaniem łoju. Łojotkowe zapalnenie skóry pojawia się głównie na klatce piersiowej, owłosionej skórze głowy, uszach i twarzy. Towarzyszy mu pojawienie się czerwonych plam na owłosionej skórze i żółtych tłustych łusek, różnych kształtów. Na obszarach dotkniętych zmianą chorobową występuje swędzenie.

wtorek, 20 września 2011

łojotok oleisty

Łojotok oleisty: Powierzchnia skóry sprawia wrażenie przeźroczystej, pokrywa ją gruba warstwa typowego, oleistego łoju. Widać cyrkulację krwi w kapilarach a olej przemieszcza się na całą długość włosów.

poniedziałek, 19 września 2011

łysienie

Łysienie występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn lecz w różnym nasileniu u mężczyzn u około 80 % a u kobiet u około 60 % po 60 roku życia. Proces łysienia zaczyna się od tego że na naszych grzebieniach/szczotkach przy rozczesywaniu włosów pojawia się duża ilość włosów. Wtedy zaczynamy się powoli domyślać czego to są początki ale nie traktujemy jeszcze tego poważnie. Następnie można zauważyć na głowie obszary pozbawione włosów. Wypadanie włosów może pojawić się u każdej osoby, często jest to cech genetyczna a czasem jest to także zależne od alergii. Jest jeszcze oczywiście wiele innych powodów na wypadanie włosów takich jak przebycie ciężkiej choroby, stres, czy nawet leki z którymi nasz organizm nie był sobie w stanie poradzić. Łysienie podzielono na męskie i żeńskie. Łysienie męskie natomiast występuje w dwóch formach: kątowym i szczytowym. Łysienie u mężczyzn dzielimy także na nasilenia których występuje siedem. Najczęstszym typem łysienia u kobiet jest łysienie rozlane polegające na wypadaniu włosów z powierzchni całej głowy powodujące ich coraz większą rzadkość. U kobiet w przeciwieństwie do mężczyzn zazwyczaj nie dochodzi do całkowitej utraty włosów na danym obszarze. Niektórzy ludzie nie podejmują żadnych kroków w stronę rozpoczęcia leczenia problemu, a czasem wystarczy tylko zadbać o higienę włosów przez regularne mycie czy stosowanie odżywek, jeżeli w pierwszych fazach problemu zadbamy o higienę to nie będziemy się musieli bać że po kilku latach czy miesiącach zostanie nam tylko przeszczep włosów czy peruka.

piątek, 16 września 2011

problemy z zapchanymi mieszkami włosowymi

Mieszki włosowe zapycha woskowaty łój, który hamuje wzrost włosów. Może dojść do zniekształcenia mieszków włosowych. 

poniedziałek, 12 września 2011

łupież tłusty

Łupież tłusty: mieszki włosowe są częściowo zapchane nagromadzonym łojem z łuskami. Skóra głowy jest osłabiona a siatka naczynek w głębi skóry może się pocić. Korzeń włosa pokrywa łój.
poniżej przykłady łupież tłusty na zdjęciach z mikroskopu.




łuszczyca

Łuszczyca to chroniczny stan zapalny, który nie jest zaraźliwy; może się pojawić w każdym wieku, typowe jest pojawienie się zaczerwienionych, łuszczących się plam różnego kształtu i wielkości (łuska łuszczycy: srebrna łuska, która podczas ostrzejszego stanu odłupuje się lub krwawi). Pojawia się przeważnie na wewnętrznej stronie stawów (łokcie, kolana), na plecach, niekiedy i w kieruku głowy. Może się pojawić gdziekolwiek na powierzchni skóry. Przebieg choroby jest chroniczny, następują dłuższe lub krótsze okresy bez objawów; we większej mierze dotyka starszych pacientów.

zdrowe mieszki włosowe

Zdrowe mieszki włosowe. Mieszek włosowy jest otwarty i nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Brzeg otworu jest dobrze nawilżony i komplety, podstawowa część łodygi włosa jest czysta i odbija światło.



niedziela, 4 września 2011

łupież suchy

Łupież suchy (zwykły) - przypadłość dobrze znana chyba każdemu z nas, bo chyba każda osoba miała mniejsze lub większe problemy z łupieżem. Jest to najczęściej spotykana odmiana łupieżu i dotyka ponad połowę społeczeństwa. Przedziałem wiekowym w którym jesteśmy najbardziej narażenie na borykanie się z tą przypadłością jest nastoletni wiek młodzieńczy czyli mniej więcej od 13 do 20 roku życia. Najczęściej jest on spowodowany po prostu zaniedbaniem higieny skóry głowy i włosów.

Mechanizm powodujący powstawanie na skórze głowy tej odmiany łupieżu nie jest wbrew pozorom spowodowany przesuszeniem skóry. Jest on spowodowany złym działaniem gruczołów łojowych odpowiedzialnych za ochronę i odpowiednie nawilżanie skóry. Łupież suchy to po prostu skóra która w wyniku złuszczania zostaje na naszych włosach.  Niektórzy ludzie sądzą że wystarczy je umyć samą wodą czy pierwszym lepszy szamponem. Jednak do powstrzymania łupieżu zazwyczaj trzeba użyć specjalnego szamponu. Do pielęgnacji i higieny włosów, aby zapobiegać dalszemu wysuszaniu się skóry i powstawaniu łupieżu dobrze jest także użyć odżywki oraz różnych esencji nawilżających. Ludzie z wrażliwą na alergie skórą mogą jej bardzo łatwo podrażnić przez choćby stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele rzeczy wywołuje powstawanie łupieżu na głowie. Równie częstą jak poprzednio podanymi zjawiskami które go wywołują jest na przykład długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy przy ogniskach.

niedziela, 28 sierpnia 2011

łysienie rozlane

Łysienie rozlane - może być skutkiem różnych stanów chorobowych, stresu i innych czynników. Występuje głównie u kobiet. Przez to łysienie nie powstają blizny, polega ono po prostu na powolnym przerzedzaniu włosów i wypadaniu ich praktycznie z takim samym nasileniem na całym obszarze głowy co prowadzi do tego że włosy stają się bardzo rzadkie.
Zazwyczaj, podczas tego łysienia na głowie nie pojawiają się obszary całkowicie pozbawione owłosienia. Gdy chcemy się leczyć bardzo potrzebne jest sprawdzenie krwi w których należy zwrócić uwagę na poziom żelaza oraz sprawności tarczycy. Łysienie to ma jedną podobną cechę do łysienia plackowatego. Mianowicie jest to cecha dotycząca paznokci, ale różni się od łysienia plackowatego tym ,że tym nie dotyczy ona zmiany ich składu a ich zniekształcenia. Czasem łysienie rozlane może przybrać ostrzejszy przebieg. Polega on na szybkim wypadaniu włosów który także ma swoją przyczynę. Najczęściej jest to po prostu wypadanie włosów po ciąży. Jest to tak zwane ostre łysienie rozlane i polega ono na tym że włosy wypadają szybko z całego obszaru głowy ale nie pozostawiają śladu po ich ubytkach. Podczas tego łysienia czasem pojawiają się też blizny. Po kilku miesiącach włosy odrastają i wszystko z powrotem wraca do normy. Szacuje się że ostre łysienie rozlanie przebywa 1/3 kobiet które urodziły dziecko. Jeżeli dowiemy się że jesteśmy chorzy na tą chorobę we wczesnym jej stadium najlepiej od razu zabrać się za jej leczenie. Czasem wystarcza po prostu bardziej zadbać o higienę włosów pozwolenie na ich odpoczynek jeśli nie, powinno się zaczerpnąć informacji od specjalisty.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

wypadanie włosów po porodzie

Wypadanie włosów po porodzie - problem z nim ma chyba każda młoda mama, a winne tego są hormony i stres związany z byciem mamą. Włosy po porodzie stają się cieńsze, kobiety bardzo stresują się swoimi fryzurami i niepotrzebnie czasem nadmiernie czeszą czy lakierują włosy. Podczas ciąży hormony pobudzają mieszki włosów, przez co przybywa ich na głowie lecz w trzecim miesiącu po ciąży hormony wracają do normy i włosy zaczynają gwałtownie wypadać.

Ponieważ przez okres ciąży mieszki wytworzyły dużo włosów znacznie je zagęszczając, kobieta przyzwyczaiła się do nich, a gdy zaczynają nagle wypadać i robią się coraz rzadsze kobiety boją się ponieważ myślą że wypadanie włosów przekształci się w łysienie.

Około szóstego miesiąca po ciąży burza hormonalna się uspokaja i włosy stają się takie jak były przed ciążą niestety kobiety myślą że wypadło ich znacznie więcej i jest ich mniej niż kiedykolwiek. Jeżeli kobieta karmi piersią hormony mogą jeszcze chwilę działać ponieważ przy karmieniu piersią hormony też robią swoje. Po jakimś czasie wszystko wraca do normy.

Zaraz po urodzeniu dziecka młode mamy często wpadają w różne tak zwane "małe depresje", twierdzą że źle wyglądają itd. Przez to aby się upiększyć robią rozmaite rzeczy z włosami prostując je, karbując, splatając w przeróżne kuce ślimaki itp. To także wpływa na wypadanie i tak już osłabionych włosów.

wtorek, 16 sierpnia 2011

łysienie

Łysienie czyli objaw choroby polegający na powolnym zaprzestawaniu wytwarzania włosów przez organy do tego przeznaczone ( dotyczy głowy). Nie wszystkie obszary włosów są narażone na wypadanie tak samo. Okolica, którą najczęściej dotyka łysienie jest środek głowy. Jest to spowodowane wrażliwością mieszków włosowych (organów odpowiedzialnych za wytwarzanie włosów) na pochodną testosteronu. Często jednak łysienie jest skutkiem wielu chorób. Jedną z tych chorób jest łysienie plackowate. Nie jest one zupełnie związane ze zwykłym łysieniem. Dobrze wiemy że zwykłe łysienie następuje gdy jesteśmy już starszymi osobami, jednak łysienie plackowate dotyka także osób w bardzo młodym wieku. Łysienie to może doprowadzić takiego młodzieńca do chorób psychicznych przez stres związane z różnymi operacjami, przeszczepem włosów itp. Nikt nie chce się pokazywać bez włosów nie mówiąc o osobie w tak młodym wieku. Oprócz tego łysienie może być reakcją organizmu na przyjmowane w danym czasie leki i środki z którymi organizm nie może sobie poradzić. Łysienie można powstrzymać. Wiele osób używa do tego przeszczepu włosów, ale polecane jest ich zagęszczanie środkami do tego przeznaczonymi.

czwartek, 11 sierpnia 2011

wypadanie włosów

Wypadanie włosów - jest czymś przez co każdy człowiek rasy białej przechodzi i będzie przechodził. Występuje ono u 99 procent ludzi tej rasy, u każdego z innym nasileniem. Do tej pory do końca nie wiadomo dlaczego włosy wypadają lecz wiadomo że powoduje to między innym męski hormon testosteron. Testosteron atakuje cebulki włosów co powoduje ich zmniejszanie, cebulki maleją do tego stopnia, że nie mogą już wytwarzać włosów. Gdy chcemy zapobiec wypadaniu włosów a dowiadujemy się o łysieniu najlepiej zacząć od razu poprzez dostosowanie kosmetyków do higieny włosów. Wypadanie włosów, jeżeli nie jest spowodowane żadnymi chorobami może się zacząć u mężczyzn w wieku 17 - 19 lat, a u kobiet dopiero po 30 roku życia - ponieważ produkowany również przez jajniki testosteron ma o wiele mniejsze stężenie w krwi kobiecej niż w męskiej. Wypadanie włosów nie musi być spowodowane testosteronem. Może także zostać skutkiem niewłaściwej diety lub tego że nasz organizm źle znosi zażywane przez nas leki i substancje. U kobiet oprócz testosteronu na wypadanie włosów składają się także choroby jajników. Lecz u kobiet choroby związane z włosami są ciężkie do zauważenia, dopóki nie weźmiemy szczotki do ręki. Nawet odpowiednie mycie włosów może poprawić ich kondycje, jeśli masz problem z łupieżem (przez który również czasem wypadają włosy) to używaj takiego szamponu który nie dość, że będzie dbał o twoje włosy to jeszcze usuwał łupież.

niedziela, 7 sierpnia 2011

łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą nawracającą się chorobą skóry która dotyka średnio podczas roku 2-4% ludzkiej populacji. Zazwyczaj choroba zaczyna się prze z to, że nie wszystkie części układu odpornościowego działają tak jak powinny. Łuszczyca jest chorobą niezakaźną i nie złośliwą ale cechuje się tym że sama może ustąpić, niestety posiada też bardzo złą cechę którą jest przeciągliwość choroby i możliwość do nawrotów. Charakterystyczną cechą są pojawiające się na całym ciele czerwone lub różowe gródki o różnych wielkościach pokryte srebrzystymi łuskami. 90 % chorych zapada na łuszczycę zwykłą która zazwyczaj atakuje miejsca w których skóra jest słabsza na przykład na łokciach kolanach i kończynach (jest to spowodowane ruchem). Innym przypadkiem łuszczycy jest na przykład łuszczyca paznokci często mylona z grzybicą, polega ona na tym że w paznokciach pojawiają się zagłębienia i rowki a pod płytką paznokciową pojawiają się żółtawe plamy. Dla każdego rodzaju łuszczycy leczenie jest inne ale dla tej spotykanej najczęściej łuszczycy zwykłej zazwyczaj wystarczy usunąć łuski i zapobiec nadmiernemu odpadaniu i różowieniu naskórka.

sobota, 30 lipca 2011

skóra głowy i twarzy

Skóra głowy i twarzy pod względem czynności gruczołów łojowych jest taka sama. Na podstawie wyglądu naszej skóry twarzy możemy ocenić rodzaj skóry głowy. Aby odpowiednio dobrać szampon, musimy znać podstawowe cechy różnych typów skóry.

Skóra normalna – włosy mają naturalny połysk, a skóra jest gładka, matowa i lekko różowa.
Skóra na twarzy ma drobne ujścia gruczołów łojowych, jest matowa, dobrze ukrwiona, jasna i czysta.
Skóra sucha – włosy są przesuszone i pozbawione połysku a skóra głowy bardzo wrażliwa na codzienną pielęgnację, często się łuszczy. Skóra twarzy ma drobne pory, jest matowa, szorstka i łuszcząca.
Skóra tłusta – powstaje w skutek nadczynności gruczołów łojowych czyli łojotokiem.
W przypadku łojotoku tłustego wydzielina z gruczołów jest rzadka, pokrywa równomiernie skórę głowy i włosy. Wkrótce po umyciu włosy z powrotem stają się tłuste i pozlepiane.
Przy łojotoku suchym wydzielina z gruczołów jest znacznie gęściejsza i pozostaje głównie na skórze i nasadzie włosa. Końce włosów mogą być suche i łamliwe. Gęsta wydzielina z gruczołów łojowych łączy się ze złuszczającymi się komórkami  naskórka, tworząc tak zwany łupież tłusty. Skóra na twarzy jest nadmiernie przetłuszczona na czole, brodzie i nosie, a sucha ze skłonnością do łuszczenia na policzkach.

środa, 13 lipca 2011

kilka słów o trychologii

Trychologia zajmuje się chorą skórą głowy, skutecznie leczy schorzenia typu łysienie, łuszczyca skóry głowy, łupież czy łojotok. Produkty które są podstawą do każdej kuracji zawierają kwasy owocowe, proteiny, minerały, olejki i wyciągi z ziół tworząc zestaw substancji aktywnych, które w trakcie wizyty dobierane są indywidualnie do każdego typu schorzenia.

Obserwując skórę głowy oraz mieszki włosowe za pomocą mikrokamery, trycholog potrafi określić typ schorzenia oraz stan zdrowia naszych włosów. W Polsce istnieje tylko kilka gabinetów trychologicznych, a problem ten jest coraz bardziej powszechny. Rezultaty osiągane tą metodą są obiecujące przez co zyskuje ona coraz większe zaufanie pacjentów. U trychologa pomocy szukają osoby które stawiają na skuteczny sposób leczenia przy użyciu naturalnych kosmetyków, przebadanych dermatologicznie, nie wywołujących alergii. Osoby te chcą uzyskać fachową poradę dotyczącą danego schorzenia. Oczekują osobistej diagnozy i zastosowania odpowiednich zabiegów, które leczą i zapobiegają nawrotom choroby.

wtorek, 12 lipca 2011

Skąd można dowiedzieć się czegoś więcej o chorobach skóry głowy?

W sytuacji, gdy utrudniające życie dolegliwości, jak na przykład utrata włosów zaburzają znacznie Twoje normalne funkcjonowanie, pomocnym rozwiązaniem w owej sytuacji mogą się okazać różne rozwiązania farmakologiczne, jakich dostępność zwiększyła się, dzięki rozwojowi dziedziny, która nazywa się trychologia.




Jest to jedna z dziedzin medycyny, która w swoich badaniach koncentruje się na szukaniu skutecznych rozwiązań, mających przeciwdziałać przykrym konsekwencjom chorób skóry głowy.

Zanim jeszcze udasz się do lekarza, możesz poszukać informacji o swojej dolegliwości, wspierając się Internetem.

Tak więc, wykorzystując jakąkolwiek wyszukiwarkę i umieszczając w niej frazę, jak np.: tarczyca wypadanie włosów, możesz przeczytać wiele szczegółowych informacji o swoim problemie i dowiedzieć więcej na temat tego, w jaki sposób można zredukować znacznie jego uciążliwe skutki, bądź doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Łuszczyca we włosach nie musi już w ogóle być utrapieniem, które przeszkadza w życiu codziennym.

Szeroko zakrojony rozwój środków farmakologicznych i nowe technologie oraz rozwiązania kosmetologiczne wpływają na to, że o wiele łatwiej można w czasach dzisiejszych dać radę sobie z tymi dolegliwościami.

W obliczu bardzo swobodnego dostępu do informacji, jakie przynosi Internet, można w prywatnej, komfortowej atmosferze własnego domu poszerzyć wiedzę i móc nauczyć się skutecznie walczyć z tym, co stanowi dla Ciebie problem, który znacznie zaburza szczęśliwe, codzienne życie.

Pozwól sobie pomóc, by móc znów czerpać radość z codziennego życia i spotykania osób, przed którymi na chwilę obecną odczuwasz skrępowanie.